Jakie wyróżniamy komponenty do chwytaków?
Zastosowanie chwytaków na nowoczesnych liniach produkcyjnych
Automatyzacja procesów produkcyjnych to dla wielu firm szansa na zwiększenie swojej konkurencyjności na polskim, a nawet światowym rynku. Aby było to możliwe, niezbędny jest zakup wysokiej jakości, niezawodnych maszyn, które powinny być precyzyjnie dopasowane do specyfiki działania konkretnego przedsiębiorstwa. Jednym z głównych elementów, który znajduje zastosowanie na liniach produkcyjnych są różnego rodzaju chwytaki, które mają za zadanie przyspieszyć proces wytwórczy, zastępując w części najbardziej żmudnych działań pracę człowieka.
Budowa chwytaków przemysłowych
Typowy chwytak składa się z zespołu napędowego (pneumatycznego, hydraulicznego lub elektrycznego) oraz chwytnych końcówek. Te ostatnie mają za zadanie w sposób niezawodny przytrzymywać dany przedmiot, zapewniając mu właściwe i bezpieczne położenie, pomimo działających na niego sił. W naszej firmie zajmujemy się m.in. produkcją chwytaków równoległych, kątowych oraz palcowych. Równoległe mogą być zbudowane z kilku szczęk oraz czujek zapewniających precyzję pracy, a przedmioty te znajdują zastosowanie głównie na liniach pakowania produktów. Chwytaki kątowe mają kąt rozwarcia od 30 do 180o i sprawdzają się przede wszystkim w branży motoryzacyjnej, do montowania i przytrzymywania podzespołów. Ostatni typ, czyli chwytaki palcowe, są użytkowane głównie do chwytania mniejszych elementów z tyłu, np. podczas pracy na formach wtryskowych.
Chwytaki przemysłowe służą do przenoszenia wielu przedmiotów takich jak tekstylia, filce, pianki czy podzespoły w branży motoryzacyjnej. Oczywiście przy każdym z tych przedmiotów sprawdzą się nieco inne rozwiązania, dlatego też decydując się na zakup trzeba skorzystać z doświadczenia firm zajmujących się produkcją urządzeń z zakresu automatyki przemysłowej, takich jak nasza, które będą w stanie doradzić najlepsze chwytaki do specyfiki danej działalności.