Witamy na blogu firmy Gripper-pol
W coraz większej ilości firm praca ludzi zastępowana jest przez maszyny. Nic w tym dziwnego – im bardziej zautomatyzowane są wszystkie procesy zachodzące w firmie, tym bardziej jest ona wydajna. Roboty przemysłowe nie popełniają błędów i mogą pracować w zasadzie bez przerwy. Aby jednak w pełni zautomatyzować procesy produkcyjne, niezbędne jest przeprowadzenie integracji robotów przemysłowych. Czym ono jest?
Towar z etykietą to dla konsumentów powszechny widok. Jej brak wpływa negatywnie na popularność produktów, ale przede wszystkim jest niezgodny z prawem. Szczególnie restrykcyjne wymagania dotyczą produktów spożywczych i kosmetycznych. Z tego powodu etykietowanie to ważny etap wytwarzania nowych towarów, którego nie można pominąć w żadnej masowej produkcji. Istnieje kilka sposobów efektywnego oznaczania towarów.
Paletyzacja to zabieg polegający na układaniu produktów na paletach. Procedura ta ma na celu usprawnić magazynowanie oraz wysyłkę towarów, dlatego odbywa się ona w ściśle określonym porządku. Produktem ulegającym najczęściej zabiegowi paletyzacji są kartony i pudełka, ale również beczki, worki, butelki i wiele innych opakowań produktowych. Podczas procesu paletyzacji możliwe jest także równoległe etykietowanie, ważenie i foliowanie towarów.
Chwytak jest narzędziem technologicznym, za pomocą którego roboty mogą swobodnie manipulować określonymi przedmiotami. Głównym zadaniem tego rodzaju przyrządu jest, jak sama nazwa wskazuje, chwycenie detalu, utrzymanie go w czasie przenoszenia oraz zwolnienie w miejscu, w którym ma docelowo leżeć. Jak zaprojektować dobry jakościowo chwytak, by mieć pewność, że będzie działał bez zarzutu?
Automatyzacja procesów produkcji znacząco ją usprawnia i odciąża pracowników. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego zakładu. Istotne jest przeprowadzenie analizy, aby sprawdzić, czy wprowadzenie ulepszeń uprości pracę, czy ją niepotrzebnie skomplikuje. Następny krok to opracowanie odpowiedniej strategii, która pozwoli rzeczywiście usprawnić proces produkcji.
W dzisiejszych czasach, ze względu na możliwość sterowania komputerowego każdym etapem produkcji, można znacząco usprawnić cały jej proces. Łatwo zaplanować i kontrolować przebieg prac, a wszystko dzięki odpowiedniej integracji systemów w fabryce. Jest ona niezbędna do wprowadzenia pełnej automatyzacji działań.
Wielu osobom programowanie robotów może kojarzyć się z filmami science fiction, lecz rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Dzisiejsze roboty to w rzeczywistości maszyny, które pracują na niemałych halach produkcyjnych. Takie urządzenia nierzadko pracują z niebezpiecznymi i ciężkimi materiałami, dlatego przy programowaniu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę bezpieczeństwo ludzi przebywających obok. Jest to zadanie programistów, którzy projektują specjalne klatki bezpieczeństwa.
Eksperci nazywają automatyzację produkcji czwartą rewolucją przemysłową. Coraz częściej na halach produkcyjnych i magazynach, pojawiają się zautomatyzowane roboty, które skutecznie potrafią wykonywać pracę kilku osób. Aby takie maszyny działały sprawnie, wymagane jest bezbłędne programowanie oraz wysokiej jakości sprzęt, który służy do prawidłowej pracy maszyny. Jednym z nich jest system wizyjny, który powinien całkowicie eliminować usterki w pracy robota.
Innowacyjne podejście do automatyzacji procesu produkcji wprowadziło do użytku chwytaki przemysłowe, a także wysokiej jakości komponenty do ich budowy. Chwytak przemysłowy to element maszyny, który umożliwia chwytanie i podnoszenie różnych materiałów i wyrobów. Składa się z zespołu napędowego, części przenoszącej napęd oraz końcówek chwytnych. W zależności od przeznaczenia robota wyposażonego w chwytak, jego poszczególne elementy i parametry będą się różniły. Praktycznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest użycie profili aluminiowych w budowie chwytaków przemysłowych.
Wizjonerska wersja przyszłości opowiada o firmach produkcyjnych, w których czynnik ludzki zaangażowany w produkcję, ograniczony jest do zera. Wszelkie działania dążące do zwiększenia udziału maszyn w procesie produkcji, przy jednoczesnym ograniczaniu czynnika ludzkiego, zwane są automatyzacją produkcji. Przesłankami do wprowadzenia tego typu innowacji, była dynamicznie zmieniająca się sytuacja rynkowa.